Sümela Manastırı

Tur Ücreti

Tur Saati

Tur Tipi

Tur Planı

  • Karaca Mağarası Turu
  • Torul Cam Teras
  • Hamsiköy
  • Sümela Manastırı

Değerli misafirlerimiz. Bir diğer turumuza daha hoş geldiniz.

Sümela Manastırı Trabzon ilinin Maçka ilçesinde bulunan Altındere Köyü sınırları içerisinde yer alan tarihi yapıdır..

-Aziz Barnabas ve yeğeni Aziz Sophronios’un aynı rüyayı görmesi ile başlayan efsaneye göre iki aziz gördükleri rüya sonucu birbirinden habersiz şekilde manastırın kurulu olduğu bölgeye gelir. Gördükleri rüyaları birbirine anlatan azizler kilisenin ilk temellerini de atmışlardır.

-Trabzon Değirmendere boylu boyunca Vadinin eşsiz manzarası eşliğinde, Maçka ilçesine ulaşıyoruz. Yolumuza devam ederek Çam Ağaçları, Şelaleler, Akarsular ve piknik alanlarıyla dolu Altındere Milli Parkına giriyoruz. Burada araçlarımızı bırakıp bizleri bekleyen milli parka ait araçlarla (araçlar ekstra ücretlidir) Sümela Manastırına çıkıyoruz. Karadağ’ın etekleri üzerinde sarp kayalıklarda kurulu olan Sümela Manastırı, halk arasında Meryem Ana olarak adlandırılır. Vadiden yaklaşık 300 metre yükseklikte kurulduğundan bugünkü teknoloji ile bile yapılması oldukça zor bir yapıdır.

Sümela Manastırı için süremizi tamamladıktan sonra aracımıza binerek Trabzon’un en özel köylerinden Hamsiköy’e hareket ediyoruz Hamsiköy Sütlacı ve Öğle yemeği için meşhur Osman Usta’ya uğruyoruz. Öğle yemeğinden sonra Eski Erzurum yolundan devam ederek Gümüşhane Torul sınırları içinde bulunan Karaca Mağaralarına çıkacağız. Mağarada olağanüstü dikitler, sarkıtlar, sutunlar, damlataşı havuzları ile daha ilk anda sizleri çok etkileyeceğinden emin olabilirsiniz. Mağara içerisinde ışıklar sizi oldukça heyecanlandıracaktır.

Karaca Mağarasında geçirdiğimiz belirli bir zamandan sonra ana yolu iniyoruz, yol üzerinde bulunan Gümüşhane ile özdeşleşmiş pestil-köme mağazalarında hediyelik alışveriş için mola veriyoruz. Buradan Torul ilçesi merkezinde bulunan ve şehri panoramik gören bir tepede kurulu Torul Cam Teras’a çıkıyoruz.Oldukça ilgi çekici merak uyandırıcı bu turumuza da veda ediyoruz.

Bir  diğer turlarda görüşmek üzere. hoşçakalın

Dahil Olan / Dahil Olmayan

  • Ulaşım
  • Profesyonel Rehberlik
  • Yemek
  • Kişisel Harcama
  • Müze ve Ören yeri Giriş Ücretleri

Benzer Turlar