Borkça Karagöl

Tur Ücreti

Tur Saati

Tur Planı

  • Muratlı Barajı
  • Çoruh Zipline Turu
  • Borçka Karagöl

Değerli misafirlerimiz. Bir  diğer turumuza daha hoş geldiniz.

                 Hopa-Borçka yolunu takip ederken sarp yolları aşmamızı kolaylaştıran Cankurtaran Tünelinden geçeceğiz. Karadeniz’i Erzurum üzerinden İran’a bağlayan ve yeni açılan 5228 Metre uzunluğundaki Cankurtaran Tüleni; yolculuğumuzu oldukça kolaylaştırıyor. Borçka ilçe merkezine varınca Çoruh Nehri kenarında bulunan Petrol İstasyonunda dinlenme ve ihtiyaç molası veriyoruz.

Borçka Şehir merkezinden hareket ettikten sonra Karagöl Turumuzun ilk durağı olan Karşı köy Köyü, Muratlı Baraj Gölüne varacağız. Gölün üzerinde kalan Camii Minaresi ve Fabrika Bacası yerli ve yabancı misafirlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Şimdi Muratlı’dan ayrılarak Karagöl’e ulaşmak için Borçka-Camili (Machael) yolunu takip ederek tırmanmaya başlıyoruz. Bir bölümü asfalt yol, bir bölümü arnavut kaldırımlı yollardan geçerek, eşsiz doğanın yemyeşil bitkilerin arasından karagöl ‘e ulaşıyoruz.

Karagöl Artvin’in Borçka ilçesi sınırları içindedir. 1800’lı yılların başlarında Klaskur Yaylası yakınlarında bulunan bir tepeden toprak ve kayaların kayması sonucu Aralık (Klaskur) deresini kapatması ile oluşmuştur. Dereden aşağıya akan alivyonların gölü doldurmasıyla derinliği 30 metreden 8-10 metrelere kadar düşmüştür. Karagöl deniz seviyesinden 1450 Metre yüksekliğinde bulunmaktadır.

Özellikle sonbaharda ağaç yapraklarının renklerinin adeta bir renk cümbüşü oluşturması içe muhteşem bir görüntü oluşmaktadır. Karagöl Turu en güzel anlarından biri gölün etrafında bulunan patika yollarda yürümek olacaktır.

Yolculuğumuzun son uğrak noktası olan bölgenin en uzun zipline olan çoruh zipline’a     uğruyoruz. Çoruh nehrinin üzerini boydan boya kaplayan bu zipline aktivitesine katılmanızı öneririz.Bir diğer turumuzda görüşmek üzere. Hoşça kalın.

Dahil Olan / Dahil Olmayan

  • Ulaşım
  • Profesyonel Rehberlik
  • Yemek
  • Kişisel Harcama
  • Müze ve Ören yeri Giriş Ücretleri

Benzer Turlar